2018. november 29., csütörtök

Írottkő–Kőszeg havas tortúra

Húggal és sógorral pár napot Bükfürdőn töltöttünk a családi telelőhelyen. Mivel amúgy is jelenésünk volt egyik nap Bozsokon, kihasználtuk a lehetőséget, és a rokonlátogatást összekötöttük egy kisebb túrával. November 27-én reggel lelkendezve néztük a kezdődő hóesést, ami rendes havazásba ment át, mire Bozsokra értünk.
Örökmozgó plüsscica
Miután szanaszét simogattuk a ház újdonsült kiscicáját, jóapánk átdobott minket a határ túloldalára, hogy az osztrák oldal felől közelítsük meg az Írott-kőt (Geschriebenstein, 883 m), túránk kezdőpontját. 
Innen indultunk
Havas álomvilág
Elindultunk, és egy téli csodavilágba csöppentünk: körülöttünk havas fenyőfák, szűzhó a lábunk alatt, és a hó ha nem is nagy pelyhekben, de sűrűn hullott. Szélcsendről csak álmodhattunk: erős, hideg szél fújt, az aprószemű havat oldalirányból is bele tudta fújni a szemünkbe. Hamarosan láttuk, hogy itt bizony hófúvás van, és a hegyekbe bizony már megérkezett a tél. 
Hav
Az út a kilátóig rövid volt, de annál szebb, Norvégiát juttatta eszembe és a bergeni kirándulásunkat a Floyen hegy tetején. A kilátónál viszont a földi pokol fogadott: bivalyerős szél, vacogás, a viharos széllökésektől táncoló fák, lefagyni készülő végtagok. A kilátó tetején csak egy percet lehetett eltölteni maradandó károsodás nélkül - na jó, ha valaki kitartó, többet is, de konkrétan fájt, ahogy a hó az arcomat csapdosta. Fotózni is alig mertem, mert a szél majdnem kifújta a kezemből a telefont. 
Írott-kő kilátó
Az Írott-kő arról nevezetes, hogy az osztrák-magyar határ kettészeli a kilátót. Meg arról is, hogy innen indul (vagy végződik) az Országos Kéktúra 1989 óta - korábban a vasfüggöny miatt a Velem közeli Szent Vid kápolna volt a túramozgalom végpontja.
A kilátóból: szakadó hó, szél, apokalipszis
A kiállítótérben szusszantunk egyet, ittunk a termoszban kapott meleg teából. Én megkerestem a Kéktúra pecsétjét: ha már ott voltunk, elkezdtem az igazolófüzetbe a pecsétgyűjtést. Nem volt egyszerű, mert a pecsét majd odafagyott a tartójába, de sikerült a művelet. 
Már a magyar oldalon

Süppedős
Továbbindulva naivan azt hittük, hamar a hóhatár alá érünk, hiszen biztosan csak a magas részeken van hó, de a hóhatár csak nem akart elérkezni. Ellenben sokszor bokáig érő hóban, recsegő fák között haladtunk a viharos szélben.
Fehér erdő
A völgyekben, szélvédett helyeken kényelmes volt a séta, de a hó mennyisége nem akart csökkenni. Volt, ahol a napokig tartó szemerkélő esőzések után nem volt ideje megfagynia a sárnak, és a ráhullott falevelek és az arra rárakódott hóréteg miatt csak még jobban csúszott az út. 
Húg és a táj
Ami meglepett, hogy az utca cipőm csak a túra végére ázott be. Úgy látszik, ennyit ér, ha fiú gyerekcipőt vesz ember, egy női utcai tuti átázott volna az első km végére. Nem készültünk különösebben erre a túrára: azt tudtuk, hogy lesz hó, de azt nem, hogy az Írott-kőt már egy hete hó fedi, és az aznapi adag csak növelte a mennyiségét. 
Stájer-házak
Ez is arrafelé készült 


A Stájer-házak előtt elvétettünk egy kanyart, és már majdnem átsétáltunk Ausztriába, amikor észrevettük a tévedést. Nagyon sokkal nem lett hosszabb a túránk, csak párszáz méterrel, az útvonal ugyanis időnként közvetlenül a határ mentét érinti.
Mint egy mesekönyvben, komolyan...

Még vidáman
A túránk során egy lélekkel sem találkoztunk, két terepjárós erdész-vadász kinézetű férfit leszámítva. Még az erdei állatok is elbújtak előlünk.
Óház-tető kilátó
A képeken egy álomtájat mutatok be, én elképesztően élveztem a hóban sétálást - gyerekkorom óta az a módi nálunk, hogy ha hó van, akkor azonnal ki kell menni és sétálni a hóesésben. Volt viszont egy árnyoldala a havas kirándulásnak: ahogy fentebb írtam, nem igazán készültünk fel rá. Húg nagyon fázott, nem is volt rendes kesztyűje, és az öltözete se volt elég réteges. Én a combjaimat fájlaltam, a farmernadrág nem volt elég meleg, teljesen átfagytak, egy idő után alig éreztem őket. A cipőm bár meglepően sokáig bírta, az utolsó kilométerekre beázott, vele a zoknim is, ami egy nagyon kényelmetlen érzés. A széltől még jobban fáztunk, a hó belevágódott az arcunkba, a végére teljesen átfagytunk mindannyian. Nem sokkal a Hétforrás előtt, az Óház-tetőnél volt a mélypont: a kilátóba felmászva orkánszél fogadott minket, és még a forró tea se melegített az elgémberedett ujjainkon.
Óház-tető pihenőhely
Nem nagyon volt más opciónk, mentünk tovább. Csúszós, meredek domboldalon ereszkedtünk le a Hétforráshoz. Jártam már itt korábbi telelés alkalmával, de sok éve már. Akkoriban még nem volt annyira kiépítve, mint most: van fedett pihenő, padok, tűzrakóhely.
Hétforrás
A forrás kivezetőit a Millenium tiszteletére, 1896-ban alakították ki: hét csobogón folyik a forrás vize, mindegyik a hét vezér egyikéről lett elnevezve. Innen már csak olyan 5 km volt Kőszegig, ez  tartotta bennünk a lelket.
Itt már nem ért bokáig a hó
Ahogy közeledtünk Kőszeghez, úgy lett egyre kevesebb a hó mennyisége az erdőben. A Kálvária templomnál már alig akadt egy kis hó.
Kálvária
Mindig is utáltam a kőszegi Kálváriát. Szép a templom, hangulatos a dombtető, de magát a felfelé vezető utat nem szeretem, nagyon meredek, köves, csúszós. Most ezen mentünk le, hát egy élmény volt. A domb aljában van egyébként a rejtekhely, ahol a Szent Koronát őrizték bő egy hétig 1945 márciusában, mielőtt Ausztriába, és onnan Amerikába került volna. Most éppen felújítják, jövőre talán már látogatható lesz.
Kőszeg belváros
Kőszegen is akartam pecsételni, de totál félreértettem az igazolófüzetet, ahol az szerepelt, hogy "Kőszeg vá" a pecsét helye. Én azt hittem, hogy ez a vasútállomást jelenti, de nem. Nagy nehezen lekeveredtünk a vasútállomásra, de már csak ott olvastam a Kéktúra honlapján, hogy a tourinform irodában és egy étteremben lehet pecsételni. Addigra már fáradt, átfagyott és nyűgös volt mindenki, hagytam a fenébe. Úgyis el kell indulnunk ezen a túrán újra, amikor fox és húg is hozza az igazolófüzetét, pecsételek majd akkor.

Nem is az volt a baj, hogy elfáradtunk, hanem a hideg. Annyira fagytam át, hogy visszaérve hiába üldögéltem a termálvizes medencében, még ott is fáztam. Csak a szaunában sikerült felolvadnom. Legközelebb jobb időben vágunk neki, de így is nagy élmény volt.

2018. november 28., szerda

Viharbükk, 24.5 km

Október 14-én szinte nyárias idő volt, húggal és Minccel természetesen megint a Budai-hegyek turistaútvonalait koptattuk. A Sarokkő Egyesület Viharbükk elnevezésű teljesítménytúra hosszú távján indultunk el.
Útvonal
Útvonal: Normafa vm. - Katonasír - Csacsi-rét - Virág-völgy - Budakeszi kálvária - Makkosmária - Alsó sétaút - Végvári-szikla - Hármashatár-erdő - Sorrento - Szállás-hegyi-nyereg - Budaörs, Felsőszállás - Farkas-hegy - Piktortégla-üregek - Kakukk-hegyi-nyereg - Frank-hegyi turistaház - Rupp-hegy alja - Irhás árok, Zoli ABC - Kakukk-hegyi-erdő - Frank-hegyi turistaház - Budaörsi-hegyi-erdő - Csillebérc - Hármashatár-erdő - Magas-kő - Diófás-tető - Sötét-vágás -Normafa vm.
Táv: 24,5 km Szintidő: nincs, 17:00-ra kell visszaérni Szintemelkedés: 860 m

Az első problémánk a rajt megtalálásával adódott: letöltöttem a tavalyi gps tracket, az alapján a Normafa rétesezőjénél lett volna, de ott senkit nem találtunk, sőt, nyitva se volt. Sokan jöttek szembe itinert lóbálva, tőlük tudtuk meg, hogy rossz helyen próbálkozunk, eggyel korábban kellett volna leszállnunk a buszról a Csúcs büfénél, ez viszont a gps tracken nem volt jelölve.
Normafai kilátás
Odaérve hosszú sort találtunk, beálltunk mi is. Mire sorra kerültünk, kiderült, hogy ki kellett volna töltenünk egy regisztrációs lapot, ami ki volt rakva egy másik asztalra. Oké, kiálltunk a sorból, kitöltöttük, újra vissza - mindezt meg lehetett volna előzni online regisztrációs lehetőséggel, de az nem volt. Bonyolította a dolgot, hogy egy másik túra is indult pontosan ugyaninnen, úgyhogy elég nagy volt a káosz, morogtunk is a bajszunk alatt. Egy csomó időnk elment a regisztrációval, még jó, hogy időben odamentünk. Amikor kézhez kaptuk az itinereket, rögtön megnyugodtunk, hiszen innentől már csak sétálnunk kellett, és erre vártunk napok óta. 
Aranysárga fák
Makkosmária felé sétáltunk, és csak ámultunk, milyen gyönyörű aranysárga az erdő. 
Végvári szikla
Pecsételés után a már jól ismert Végvári (Szent Mihály) szikla mellett haladtunk Budaörs felé. 
Alagút
Szerintem nem kell magyaráznom, miért volt szép az erdő.
Sorrento
Szikla
A Sorrento eddig ismeretlen terep volt, korábban nem jártunk erre. Meg is lepett, milyen sokan voltak ott azon a délutánon, tele volt a környék. 
Cica!
Kertek, üdülőházak között sétáltunk, majd felmásztunk a Budaörs feletti hegyekre. 


Vitorlázó emlékmű, 2017-ben újították fel civilek
A Farkas-hegyről szép kilátás nyílt a környező dombokra, és a vitorlázó emlékművet is láttuk közelről.
Piktortéglaüreg

Színorgia
A Frank-hegyen sétáltunk tovább, ez is egy ismerős vidék. Van egy pont, ahol ki lehet lesni az erdőből, a fenti színorgiát ott fotóztam.
Kilátás a 11. kerületre
A hegyről sajnos le kellett ereszkednünk, és Budaörs utcáin tettünk egy kört.
Mókusveszély?
Élénk színek
A kitérő vége egy combos emelkedő volt vissza a Frank-hegyi Turistaházhoz, de innentől újra célirányosan mentünk vissza Normafa felé.
Annyira harmonikusak a zöldből sárgába hajló levelek árnyalatai
Sok izgalom nem ért minket, sok-sok kirándulóval, kutyasétáltatóval és szaladgáló kutyával találkoztunk.
Sárga út
6 óra 20 perc alatt értünk vissza a büféhez. A célban megittunk egy jutalomsört, és ettünk a túrázóknak kent nutellás és lekváros kenyerekből. Úgy éreztük, hogy tökéletesen kihasználtuk a szép időt. 

2018. november 26., hétfő

XI. kerület kerülete, 35.5 km

Eljött ez is: átléptük a bűvös 30-ast, már ami a kilométerek számát illeti. Húg vett rá, hogy induljunk a XI. kerület kerülete elnevezésű teljesítménytúrán, aminek a lényege, hogy a 11. kerületet sétáljuk körbe. A 11. kerület nem egy kis kerület, a szélén haladva 35,5 kilométert lehet összegyűjteni. Voltak kétségeim, hogy meg tudjuk-e csinálni, hiszen sosem túráztunk még 30 km-nél többet, sőt, talán 25 volt a maximum, de kíváncsi lettem, képesek vagyunk-e rá, úgyhogy belevágtunk. Elég nehéz volt a túráról információkat szerezni, a tturak.hu-n alig volt róla adat, a facebook eseményt pedig az egyik szervező profilján az eseményei között találtam meg, és egyik túrás csoportban se reklámozták. A nagy napon mégis volt 210 induló a rövid (11 km) és a hosszú távra, bár számomra rejtély, honnan értesültek róla. 
Erre jártunk
Útvonal: Lágymányos - Gellérthegy - Sas-hegy - Farkasrét - Tűzkő-hegy - Budaörs - Tétényi-fennsík - Kamaraerdő - Pacsirta-domb - Dunapart - Kopaszi-gát - Lágymányos 
Táv: 35,5 km Szintidő: 9,5 óra Szintemelkedés: 850 m

A túrát stílusosan november 11-én tartották. A Gellért tér melletti Beer Company volt a túraközpont. Fél 11-re odamentünk, beregisztráltunk, elugrottunk boltba, majd 11-kor a többi túrázóval együtt elindultunk. Rögtön egy jó kis szuszugós szakasszal kezdtünk, felmásztunk a Gellérthegyre. Ezen a túrán nem csak pecséteket kellett gyűjteni, hanem kérdésekre is kellett válaszolgatni, amik mindig egy adott helyszínre vonatkoznak. Így duplán kellett figyelni, nehogy kihagyjunk egyet is. A hegyre menet két kérdés is volt, fent a Citadellánál pecsétet kaptunk.
Szabadság-híd
Sajnos pont az egyik legszmogosabb nap volt a túra napja, ez a képeken is meglátszik. Az időnk egyébként novemberhez képest nagyon meleg volt, én rövidnadrágban voltam. A BAH csomópont felé sétálva elég furán éreztem magam: nem szoktam városban túrázni, teljesen idegen volt az élmény. Az, hogy a lámpánál várni kellett, hogy zöldre váltson, túrán nem gyakran fordul elő.
Szmogos Budapest
Szerencsére kezdtünk kevésbé belvárosias részekre keveredni, a Sas-hegynek egészen természetformája volt. A hegyen van egy látogatóközpont, ami idénre egyébként már bezárt, de a kedvünkért kinyitottak pár órára. Pecsételés után felmentünk a hegytetőre meglesni a kilátást.
Sas-hegyi kilátás
Őszintén szólva én jobban értékelem, ha egy hegytetőről a természetre nyílik a kilátás, de szerencsétlen Sas-hegy nem tehet róla, hogy teljesen körbeépítették. A szmogtól amúgy se láttunk el messze, és leginkább lakóházakat, paneleket nézegettünk felülről.
A látogatóközpont megbúvik a fák között
Budaörs felé sétáltunk tovább. Az Irhás árok régi ismerős (Hörcsög utca! ^_^), jó esetben lefelé haladunk erre, most a rosszabb eset állt fenn, de szerencsére csak a Frank-hegy erdősorának széléig kellett felmennünk, tovább nem. Láttam, hogy máskor a turistaházig fel kellett kapaszkodni ezen a túrán, nagyon boldog vagyok, hogy most nem kellett. Itt volt egy nagyon rövid kis szakaszka, amíg fák között haladtunk, aztán a Tűzkő-hegyen újabb pecséttel gazdagodtunk.
Végre fák!
A túra legszürreálisabb szakasza ezután következett: elbattyogtunk az M1-M7 közös szakaszához, és a zajvédőfal túloldalán elsétáltunk a Tesconál lévő gyalogos felüljáróig, majd átkeltünk az autópálya felett. Egy kicsit újra győzködnöm kellett magam, hogy ez tényleg egy teljesítménytúra.
Autópálya
Ez volt az egyik mélypont: körülbelül a táv felénél jártunk, és a tudat, hogy még ugyanennyi hátravan, nagyon nem esett jól. Főleg hogy még emelkedők vártak ránk. Hamar túllendültem a holtponton, beláttam, sok értelme nincs keseregni meg agonizálni, menni kell és kész.
Ipartelep
Elhagytuk Budaörs vasútállomást, sokáig raktárépületek között vitt az út, majd megint lakóházak közé keveredtünk. És jött az emelkedő, fel egészen a Tétényi-fennsíkig. Itt azért anyáztam magamban egy sort, végeláthatatlannak tűnt a kaptató.
Tétényi-fennsík
Mezős, bokros szakaszon folytattuk egy kis szusszanás után az utat. Különösen nem volt szép, tipikusan az a városhoz közeli füves rész, ahova a sunyi spúr rohadékok előszeretettel viszik ki az építési törmeléket meg a szemetet. Az itiner fel is hívta rá a figyelmet, hogy itt örömlányokkal is találkozhatunk. Jéjj. Nem találkoztunk velünk, használt óvszert ellenben láttunk elszórva.
Víztorony
A Kamaraerdőben sosem jártam még, örültem neki, hogy végre lehetőségem adódott, és hogy végre újra erdőben jártunk. Valahol itt értük el a táv azon részét, ami általában a túra végét szokta jelenteni: huszonpár kilométernél már a célba szoktunk beérni, itt még várt ránk 15 km séta. Nem állítom, hogy nem fájt még a lábam, mert hazudnék. De teljesen más mentális beállítódás kell egy rövidebb túrához, mint egy hosszúhoz. Máskor itt már halálosan fáradtak szoktunk lenni - velem legalábbis megesik -, most a fáradás ellenére úgy éreztük, van még erő bennünk.
Naplemente
A kamaraerdei szakaszon sok emberrel találkoztunk, rengetegen voltak kint kutyát sétáltatni, sétálni, gyerekekkel rohangálni, sőt, sütögetőket is láttunk. A Nagy-rét tele volt. Lett volna kedvem ott maradni ahelyett, hogy a lokátorállomáshoz felmásszak, de nem tettem.
Ez se használták mostanában
Kezdett ránk esteledni. A kánai bencés kolostor romjánál újabb pecsétet kaptunk. A romokból semmit se láttunk, bár tény, hogy sötétedett, és egyébként is nagyon kell figyelni, hogy észrevegye az ember. A környező utcák viszont borzalmasak, igazi putri rengeteg szeméttel.

Átkeltünk a Balatoni úton, hát az elképesztő. A turistaút belemegy az eszméletlenül forgalmas autóútba úgy, hogy egy kanyar kellős közepébe jut az egyszeri túrázó: se jobbra, se balra nem lát, nem tudja, mikor jön autó, és mivel nincs se zebra, se lámpa, az autós se számít rá. Elképesztően balesetveszélyes.
A háttérben Budapest lenne, ha látszana a légszennyezéstől
Visszajutottunk a városba, utcai lámpák fénye alatt lépkedtünk. Még a Péterhegyre kellett felmásznunk, de az is csak egy meredekebb utcát jelentett, és az utolsó emelkedő egy pecsétért tett kitérő eredménye: le kellett sétálni a Kék-tóhoz és vissza. Innentől gyakorlatilag vagy lejtőn vagy szintben mentünk. Vasúti sínek alatt, panelek között jártunk, aztán egyszer csak elértük a Duna-parti bicikliutat.
A város fényei
A Dunaparty Megállónál újabb pecsét, kaptunk kupont, amit be tudtunk váltani ételre vagy italra. Egy-egy alkoholmentes sört kértünk (száraz november), kicsit üldögéltünk, majd amikor fázni kezdtünk (hamar bekövetkezett), indultunk is tovább. Már csak be kellett sétálnunk a városba, 6-7 km volt hátra.

Kezdtem elhinni, hogy meglesz ez a teljesítés, ráadásul jóval szintidőn belül. A Kopaszi-gátnál vicces volt, mert észrevettük, hogy itinerrel a kezükben túrázók jönnek szembe. Megijedtem, hogy nem tudunk átsétálni, ahogy kéne, hanem valahol lezárták a partot, és azért jön vissza mindenki, de aztán gyanús lett, hogy túl sokan vannak, és egyiküket se láttuk korábban. Rájöttünk, hogy ők az esti 11 km-es túrán indultak, és nekik fordított irányba kell menniük. Kétszer meg is szólítottak minket, a kis távon indulók se értették, mi miért megyünk szembe, és mindkétszer leborultak a táv hallatán a teljesítményünk előtt. Olyan jó volt egyszer végre menő hosszútávosnak lenni, amire mások csak szörnyülködnek, hogy úristen, tuti nem bírnám. Mi is innen indultunk egyszer. :D

Az utolsó kilométerek már fájtak. Kidörzsölte a zokni a talpam, a tappancsok a lábujjaim alatt sajogtak, kényelmetlen volt már menni. De kemények voltunk, végigvonszoltuk magunkat a Gellért térig, és boldogan sétáltunk be a Beer Companyba.
Jutalom
8 óra 25 perc alatt beértünk, még lett volna egy óránk. Oklevél, kitűző, kézfogás, kupont is kaptunk, amit levásároltunk, és ittunk még egy alkoholmentes sört. Elfáradtunk, de nagyon elégedettek voltunk: sikerült a 35 és fél km! Körülbelül annyira volt megterhelő, mint számítottam rá, egy picit talán nehezebbnek képzeltem, de örülök, hogy jobban ment. Ez azért már tényleg akkora táv, amit nem mindenki vállal be. A következő lépés egy olyan 30+-os túra lesz, ami rendesen tereptúra, az biztosan más élmény.

Érdekes volt ez a városi túra. Amit lehetett, a szervezők kihozták belőle, különösen tetszett, hogy kérdésekre is kellett válaszolni. Útközben ellátás nem nagyon volt, de a kuponok kárpótoltak, és egyébként se voltunk éhesek, a magunkkal vitt kaja se fogyott el. Izotóniás ital vittünk, ez nagyon hasznosnak bizonyult, inkább ittunk, mint ettünk.

Azt nem mondom, hogy jövőre is megyünk, mert a betonon túrázás nem lett a kedvencem, de egy sportos vasárnapi programnak tökéletes volt.