Csernobilba vagy nagyon el akar jutni az ember, vagy akkor se menne oda, ha fizetnének érte. Én az előbbi kategóriába tartozom. Beismerem, még így is elgondolkoztam a túra reggelén, hogy biztos jó ötlet-e egy atomkatasztrófa helyszínére utazni önként és dalolva. A nap végére kétségem se volt, hogy megérte, sőt, a kétnapos túrára kellett volna befizetni. (Majd legközelebb.)
A zónába nem lehet csak úgy besétálni, kizárólag azon utazási irodákkal látogatható, akik engedélyt kaptak, erre 2011 óta van lehetőség. Jó előre, augusztus elején foglaltunk a Chornobyl Tour útjára. A jelentkezéshez meg kellett adni az útlevélszámot, amit előre elküldenek a zóna bejáratát őrző hatóságoknak. Felhívták rá a figyelmet, hogy ne gépeljük el, mert ha akár egy betű eltérés lesz a leadotthoz képest, akkor nem engednek be. A túra fejenként 89 font volt (kb. 30ezer HUF), és előleget kellett fizetni. Felárért lehetett kérni ebédet és bérelhettünk Terra-P dozio- és radiométert. Ha jól értelmezem, a doziométer a radioaktív sugárzás teljes intenzitását méri hosszabb időn keresztül, a radiométer pedig a sugárerősséget, sugársűrűséget, a sugárzott energiát és a besugárzott teljesítményt méri.
Foglalás után egy hosszú e-mailt kaptunk a fontos tudnivalókról. Ebben leírták, hogy hosszú ujjú felső, hosszú nadrág, zárt cipő legyen rajtunk, és sapka se árt. Legyen nálunk útlevél, és részegen vagy másnaposan nem vehetünk részt a túrán. Izgatottan vártuk a nagy napot.
Mázlink volt, a találkozóhely Taras lakásától rövid sétányira volt, a Kijev-Paszazsirszkij vasútállomástól nem messze. Útravalónak a fornettistől (!) vettünk péksütit, majd megkerestük a buszt. Amiből volt három. Kicsit tanácstalanok voltunk, de hamar szóba elegyedtünk az egyik guide-dal, és megtudtuk, hogy a nagybusz és az egyik kicsi az angol nyelvű túrára jelentkezőké, a maradék kicsi pedig az orosz nyelvűeké. Invitált minket a kisbuszhoz, de a nagy busz szimpatikusabbnak tűnt. Jól választottunk, a guide-unk, Helen, a legszenvedélyesebb túravezető, akivel valaha találkoztam. Értem ezt úgy, hogy egyszerűen érezni lehetett végig, hogy számára ez a téma nagyon fontos, küldetésének érzi az informálást és a résztvevők előítéleteinek lebontását. Nagyon sokat beszélt arról, mennyire túlhype-olt a médiában a sugárzás erősségének szintje a zónában. Valóban előszeretettel emlegetik a leghalálosabb helyek egyikeként Csernobil környékét, ami igaz is volt 30 éve. De azóta eltelt 30 év.
Kis gyorstalpaló a radioaktív sugárzásról. Három fajtája van: alfa, béta és gamma. Az alfának 1 cm-nél kisebb a hatótávolsága, a bétának pár 10 cm, a gamma az para, annak légüres térben gyakorlatilag végtelen. Az alfa és béta ellen lehet zárt ruházattal védekezni, a gamma ellen nem igazán. A sugárzás mértéke a zónán belül ma már nem veszélyes az emberre, néhány erősen szennyezett részt leszámítva - mint a Vörös-erdő. A radioaktív izotópok nagy része a talajba süllyedt és süllyed azóta is folyamatosan, egy része pedig már elbomlott.
A buszon elkezdtünk nézni egy dokumentumfilmet a csernobili katasztrófáról, de nem értünk a végére. Egy ideje elhagyatottnak tűnő, üres úton kanyarogtunk, mikor megérkeztünk a zóna határához.
A 30 km-es zóna átnyúlik Fehéroroszországba is, és csak engedéllyel lehet belépeni 18 éven felüli személyek számára. Ellenőrizték az útleveleket, és tartottunk egy pisiszünetet (angolwc volt!). Előre szóltak, hogy se a zónaőröket, se az épületeket nem fotózhatjuk az ellenőrzőponton, úgyhogy az első kép, amit lőttem, viszonylag jellegtelen.
A 30km-es zónán belül.
Az első állomás Zalissya település elhagyatott házainál volt. Kaptunk fél órát, hogy sétáljunk egyet a valaha volt falu épületei között.
Hajdanvolt lakóház
Az erdő teljes egészében visszavette a területet. Nehéz volt elképzelni, hogy itt egykor közel 3000 ember élt. Az utolsó lakos, Rozaliya Ivanivna tavaly halt meg, a háza pedig leégett. Találtam egy nagyon rövid videófelvételt a házáról.
Az egykori bolt épülete
Azt azért el kell mondanom, hogy bár a látnivalók a zónában eredetiek, de nagy szerepet kapnak a beállított elemek. Nem hiszem el például, hogy minden ház előtt creepy játékbabákat hagytak a lakók, Félelmetesek, igen, a műanyag játékbabák csupaszon rossz érzést keltenek az emberben,de egy idő után az ember érzi, hogy ezt bizony túlkapták. Azt senki ne gondolja, hogy 30 évig ugyanazon a helyen megmarad egy baba, főleg ha a ház előtt van a földön.
Betonút
A guide-unk mutatott nekünk egy régi utat, amit annak idején bizony betonút volt, ma már nyoma sem látszik a betonnak, annyira benőtte a növényzet.
Rádióállomás a távolból
Ezután a szupertitkos radarállomást vettük célba. Ezzel kapcsolatban mesélt a guide-unk egy nagyon "cukit"; a radarállomás fedősztorija egy gyerektábor volt. Annyira szerencsés a környék földrajzi helyezkedése, hogy találtak egy pontot, ahonnan nem látszottak a bazinagy rakétafelderítő rádióállomások, amik egyébként 150 és 90 m magasak. Egyedül Pripjáty emeletes házainak a tetejéről látszottak, de Pripjáty volt a szocializmus mintavárosa, és a helyiek nem beszéltek a fura építményről. A főútról lekanyarodik egy út, ami a szupertitkos katonai építményhez vezet, ide építettek egy buszmegállót, macis falfestéssel, hogy tökéletes legyen a fedőtörténet. Ha valaki mégis rátévedt volna a "gyerektábor" felé vezető útra, két katona állította meg hamarosan a táborba való belépésre feljogosító engedélyeket kérve. Ha az ember nagyon akadékoskodott, tovább engedték, de a következő katonapáros, aki megállította a kíváncsiskodót, már le is lőhette az embert. Nem volt hát érdemes kíváncsinak lenni.
Elképesztő, hogy ezt el tudták rejteni.
A DUGA-2 volt az első horizonton túli radar, azaz érzékelte, ha a földgolyó túlsó felén, mondjuk az USA-ban rakétát lőnek fel - ezt az ionoszféra hullámterjedésével mérte. A hidegháború idején az ilyenekről érdemes volt időben értesülni. A radarállomás óriási, apró kis hangyának érzi magát az ember mellette. Döbbenetes, hogy úgy el tudták rejteni a kíváncsi szemek elől, hogy tényleg titok maradjon. Túravezetőnk mesélte, hogy indult egy kezdeményezés, hogy a zóna egésze a világörökség része legyen. Elsőre talán furcsán hangzik az ötlet, de van benne bőven ráció: lenne értelme megőrizni az utókornak és az emlékezetnek, milyen következményekkel járhat a felelőtlen emberi viselkedés, és mennyire nem játék az atomenergia. Nem mellékesen a DUGA-2 rádiólokátor is az enyészetté válhat karbantartás nélkül, ahogy Pripjáty épületei is eltűnnek 100 éven belül.
Az óvoda épülete
Visszaszálltunk a buszra, és pár km-t gurultunk Kopachi romjaihoz. Miután evakulták a lakosságot, több módszerrel próbálták sugármentesíteni a környéket. Kopachi házait egyszerűen ledózerolták, a romokat pedig a föld alá temették. A módszer nem volt hatásos, mert a romok a föld alatt tovább sugároztak, és a radioaktív részecskék még mélyebbre kerültek a földben és ezzel a helyi vízrendszerben. A rombolással ráadásul csak még több radioaktív por került a levegőbe. Több településen nem is próbálkoztak ezzel az eljárással. A földbe temetett házak helyeit dombocskák és rajtuk a sugárveszélyre figyelmeztető táblák jelzik. Az egyetlen fennmaradó épület az óvoda, ez a mai napig megtekinthető. Itt két helyen is mértünk a műszereinkkel, és kimagasló eredményeket kaptunk.
Mit mondtam a játékbabákról?
Neked mi volt az oviban a jeled?
Mesekönyv
Az épületben járni megrázó, főleg amikor meglátja az ember a felragasztott óvodai jeleket. Itt is bejátszik a para faktor, műanyag babákat látsz mindenhol műanyag babákkal és nyitott könyveket. Azért ez az evakuálás nem úgy nézett ki, hogy azonnal csapot-papot otthagyott mindenki, szóval nekem itt is sántít, hogy minden egyes helyen, ahol könyvek maradtak, mindig nyitva vannak, hogy a kíváncsi turisták le tudják őket fotózni.
Pánik! Pánik!
Innen a túra egyik legizgalmasabb része következett: jól körbejáruk a 4-es reaktor környékét.
A szarkofág a távolból
Hátborzongató élmény volt kiszállni a buszból, és odasétálni az acélszarkofággal védett reaktortól pár száz méterre álló emlékműhöz. Az ember csak áll és ámul, hogy basszus tényleg itt vagyok, a világ egyik legrettegettebb helyén. Félelem nem volt bennem, de erőteljesen éreztem az események súlyát, amik itt történtek.
Emlékmű és a szarkofág
Kicsit hülye érzés volt itt szelfizni, az ember nem is tudja, illik-e. Az emlékműnél természetesen volt egy kóbor kutya, már meg se lepődtem. Ukrajnában mindenhol találsz kóbor kutyát.
A shiny acélkupola egészen új, 2016 novemberében helyezték a régi betonszarkofág fölé. A megépítése nemzetközi projekt volt, és várhatóan ezzel 100 évre megoldódott a sérült erőmű elzárásának kérdése. A betonszarkofágot a jövőben elbontják majd, és hála az acélkupolának, nem tud szennyező por a légkörbe jutni.
Ebéd
Még ki se hevertük a nagy élményt, már a dolgozói kantinban találtuk magunkat, előttünk egy tál borscs és rizses hús salátával. Igen, a zónán belül dolgoznak a mai napig, és a munkások Csernobil településen laknak ilyenkor. Két hetet töltenek a zónán belül, két hetet kívül. Aznap mi is ugyanazt ettük, mint amit ők ebédeltek. A leves finom volt, de a főétel tipikus undorító mócsingos menzai hús, csak a rizst és a salátát csipegettem.
Ellenőrző készülék
Mielőtt leültünk volna enni, át kellett mennünk egy ellenőrzésen, hogy biztosan nincs rajtunk radioaktív részecske. Mindenki sikerrel vette az akadályt.
Túravezetőnk még ebéd előtt szólt, hogy mindenki hozzon magával kenyeret az ebédjéből, kíváncsian engedelmeskedtünk a kérésnek. A hűtőmedencéhez mentünk, ahol radioaktív harcsákat etettünk. Egészen egyedi élmény volt.
Pripjáty
Innen a Pripjáty települést jelző emlékműhöz mentünk.
A távolban a Vörös-erdő
Mértünk radioaktivitást a Vörös-erdő felé - ez a környék legsugárzóbb része. Nevét onnan kapta, hogy vörösesbarna színűvé váltak a fák az erőmű katasztrófája után. A szennyezett erdőt ledózerolták, de újra nőttek, és rettentően sugároznak. Nem érdemes sok időt a közelben tölteni.
Ilyen volt - ilyen lett.
A legeslegizgalmasabb részhez értünk, amikor tettünk egy sétát Pripjaty romjai között. Pripjaty volt a szocializmus mintavárosa: volt itt mozi, iskolák, stadion, uszoda. A várost főleg az erőműben dolgozó fiatal munkások és családjaik lakták, rengeteg volt a gyerek. Az evakuálás után a lakók egy alkalommal térhettek vissza, hogy valamennyi személyes holmit még magukkal vigyenek, majd mikor egyértelmű volt, hogy a környék lakhatatlan, a hatóságok az épületeket kirámolták, és minden bútort elpusztítottak.
Az ablakok még megvannak
Szellemgyerekek - a városban rendszeresen tűnnek fel graffitik ismeretlen művészektől
Itt is látni a mohát, amibe nem érdemes belelépni
Bolt belső
Jártunk a híres vidámparkban is, ahol az a rengeteg creepy kép készül a dodzsempályáról és a kerékről. Feltűnt egy cica is, akit mindenki fotózott, majd menekült előle, nehogy hozzáérjen.
A sztár
Fox megmérte a radiométerrel, az érték nem volt veszélyes, úgyhogy megsimogatta. A cica elég hálás volt a testi kontaktusért, és foxnak se nőtt ki azóta a harmadik keze. Arra felhívták a figyelmünket, hogy ne lépjünk mohára, mert ott könnyen felgyülemlik a radioaktív por, és ne menjünk be az épületekbe, mert életveszélyesek.
Dodzsempálya
Óriáskerék
És a kerék előtt
A természet olyannyira visszavette itt az uralmat, hogy képek alapján is alig lehet ráismerni az épületekre. Megnyugtató, hogy ha eltűnne az ember, az élet nem állna meg.
A stadion vadiúj volt a katasztrófakor, ma már alig ismerni fel
Már visszaszálltunk a buszba, mikor a guide-unk boldogan felkiáltott, és megállította a buszt. Egy róka sétált ki a bokrok közül, aki Simon névre hallgat, és ő itt a környék ura. Lehet etetni, kézből ette a szalámit.
Pripjaty után megálltunk még egy emlékműnél, amit a katasztrófa utáni helyreállításon dolgozók emlékére állítottak. Szerintem bele tud gondolni mindenki, mennyire volt veszélyes az ő munkájuk, és mekkora áldozatot hoztak azért, hogy ma szabadon járhassunk a környéken.
Emlékmű
Tettünk egy kört Csernobil településen, de nem szálltunk ki a buszból. Itt található az ország egyik olyan Lenin szobra, amit nem valószínű, hogy egyhamar elbontanak.
Lenin
Ha a kétnapos túrára mentünk volna, itt szálltunk volna meg a városka egyetlen hotelében. Csernobilban este 9 után kijárási tilalom van, és csak az erőmű dolgozói lakják - ahogy korábban említettem, kéthetes turnusokban.
A zóna határán újra átestünk egy ellenőrzésen, majd a kitelepült shopban vehettünk szuveníreket. A hazaúton guide-unk még sokat mesélt a katasztrófáról, és arról, számára mennyire fontos, hogy az emberekkel megismertesse a zóna történetét, és lebontsa a tévhiteket Csernobillal kapcsolatban. Megnéztük, a nap végére kinek mennyit mért a doziométer, és mindannyian akkora sugárdózist kaptunk csak, amennyi egy transzatlanti repülőúton ért volna minket.
Izgalmas nap volt, rengeteg újat tanultunk. Teljesen más élmény élőben látni a zónát, mint a cikkeket olvasni róla. Megbizonyosodtunk róla, hogy nem egy veszélyes hely, ha betartja az ember a szabályokat és nem viselkedik idiótaként. Csak buzdítani tudok mindenkit, aki nyitott az ilyen kalandokra, hogy vágjon bele, menjen oda és nézzen körül. Én tervezek visszatérni, de akkor a kétnapos túrára. Olyan élmény volt ez, amit nem felejtek el egyhamar.
28. Szeretem a
páros számokat. Igazából már több mint fél éve önkéntelenül huszonnyolcévesként
hivatkoztam magamra, ha a koromat kérdezték. Pár éve már nem félek az
öregedéstől, ezek a számok amúgy se sokat jelentenek. Ennyi idősen elvileg
felnőtt vagyok – ez részben igaz, van munkám, van fizetésem, van felelősség egy
macska személyében, van komoly párkapcsolatom, van hol laknom. Viszont még mindig
(már megint) viszolygok a telefonálástól, a saját fizetésemből nem élnék meg,
nincs se jogsim, se autóm, se saját lakásom, és egyáltalán nem érzem magam
olyan felnőttnek, mint amilyennek gyerekkoromban a nagyokat képzeltem. Vicces,
hogy régen azt hittem, a felnőttek mindig alaposan megfontolják a döntéseiket,
és az átgondoltság miatt miatt jól is döntenek. Azt azért tartom, hogy azért az
esetek nagy részében az alapos átrágás segít, de mindig lehetnek váratlan
tényezők.
A szülinapomat
szűk körben ünnepeltem. Egy héttel a nagy nap előtt a Trófeában vacsoráztunk
húgokkal, sógorral és foxszal. Pár napra rá nagyanyámnál tortáztunk és
pezsgőztünk a család jelenlévő részével. Előző este fox és kishúg meglepi
tortát sütöttek nekem – nagyon nem lepődtem meg, erősen sejtettem, de örültem
és nyamm, de finom volt! Születésem napján koccintottam egyet magammal
gondolatban, mikor eljött a születésem órája. Valahol szomorú, hogy amikor
megszületünk, senki nem gondol arra, hogy jééjjj, ez a gyermek 28 év múlva
ebben az órában a munkahelyén ül majd és dolgozik. Betiltanám a születésnapon
történő munkavégzést. Este húggal és foxszal főztünk glöggöt (svéd forralt bor
portóival és mandulával) és iszogattunk. Kicsit hiányérzetem van, jövőre
összehívok egy közös kocsmázást vagy vacsorázást barátokkal, idén nagyon idő se
lett volna rá. Jövőre remélhetőleg nem egyszerre fogok Lassit és
tanulmánykötetet tördelni és LEP-et szervezni.
Az csak vicces,
hogy pár éve azt képzeltem, hogy ennyi idősen saját lakásom lesz, és kb. ekkortájt
szülöm az első gyerekemet, mert nem akarok öreg anyuka lenni. Lakásra legalább
már elkezdtünk gyűjteni végre, a gyerektémát meg hagyjuk is, rájöttem, hogy
azért halogatom annyira, mert valójában nem is akarom.
Szóval 28. Nem az
a félelmetes, hogy ennyi, hanem hogy ilyen gyorsan eltelt. De legalább végre
újra páros szám az életkorom. :)
A Mikulásfutás az
a „verseny”, amit minden évben nagyon várok, és még augusztusban nevezek rá. :D
Tavaly lemaradtam róla, pont akkor utaztunk Svédországba, de cserébe a
stockholmi Santa Runon futhattam körbe a Gamla Stant.
Még a túra előtt
pénteken összekészítettem a futós holmimat, hogy a Kőhegyről visszaérkezvén
vasárnap csak fel kelljen kapnom és indulhassak is a Fővám térre. Nagyjából ez
is történt, fél órám volt otthon – ebből negyed órát Bumbika simogatásával
töltöttem.
Útvonal forrás: www.futanet.hu
Minc már a
Corvinus épületében volt, mikor odaértem. Átvettem a rajtcsomagot én is,
átöltöztünk, és még volt időnk beszélgetni a rajt előtt. Ha nem lett volna elég
a sok mikulásruhás futó, az időjárás is rátett egy lapáttal a karácsonyi
hangulatra: elkezdett esni a hó.^_^ A rajtnál felállított műhóágyura nem is
lett volna szükség.
Maga a futás
tényleg egy babatáv: 2,3 km. Mire belejönnél, már be is értél, de itt nem is a
verseny a lényeg, nincs is chipes időmérés. A belvárosban futottunk, át a Ráday
utcán – a turisták boldogan szelfiztek a hömpölygő mikulásáradattal. Egyszerűen
jó móka volt, én élveztem. Igaz, hogy a szokottnál gyakrabban kellett sétálgató
futókat kerülgetni, és bár volt külön családi futam, rengeteg volt a gyerek,
akik egy idő után sétálni akartak, tovább szűkítve az áthaladási lehetőségeket
a keskeny utcákon, de sebaj. Nem időre ment, és tudtam azért előzgetni. És na,
jó érzés végre úgy beérni, hogy még rengetegen vannak mögöttem, muhaha. :D
Mikulányok
Beérve megkaptuk
a célcsomagot, semmi extra nem volt benne, egy-két csoki, de a zsebkendőnek
nagyon örültünk, mert azt mindketten elfelejtettünk hozni. Maga a táska viszont
később még hasznosnak bizonyult.
A futás után
karácsonyi műhelyezni mentem, ahol baráti körben készítettem el az adventi
koszorúmat. Eddig mindig tematikus koszorúnk volt, most maradtam a klasszikus
fahéjas-narancsos díszítéssel. Ennyire klasszikusan karácsonyi koszorút még nem
készítettem, én is elámultam, milyen kis elegáns. ^_^ Egy fárasztó nap végén
élveztem a kreatívkodást. Jobban megy társaságban. A végén önként vállaltam a
maradék fenyőág elhozását, itt tett jó szolgálatot a bazinagy rossmannos táska,
bár még így is ki kellett rendelnem foxot a Jászaira, hogy segítsen
hazacuccolni. Itthon még feldíszítettük a hagyományos karácsonyi bokrainkat,
ezzel már készen állunk a karácsonyra. :)
Ismét
egy mozgalmas hétvégén vagyok túl. Szombat reggel ahelyett, hogy
az ágyban fetrengtünk volna foxszal, felkeltünk hajnalok hajnalán,
hogy reggel 8-kor a szentendrei HÉV-en döcögjünk Pomáz felé
a kószák társaságában. Bírtam volna még aludni, de tudtam,
hogy nagyon szép túrában lesz részünk. Tudtam, hogy a szállásunk
környékét pár napja hó fedi, ez is elég erős motiváció volt.
Pilisszentkereszt határában
Pomázon
szálltunk át a dobogókői buszra. Pilisszentkeresztig utaztunk,
ahol első utunk a helyi kiskocsmába vezetett. Ha nem most lett
volna száraz november, egészen biztos, hogy ittam volna egy sört. Úgy terveztem, egy forralt bort elkortyolok, ha van, de
nem volt, úgyhogy csak egy kávét kértem. Fél óra pihenő és felkészülés után vágtunk neki a havas túrának. Varázslatos volt,
hogy pár órája még a szürke városban lézengtünk, most pedig a
vakító hóban sétáltunk, sütött a nap, csípős volt a levegő.
Igazi télben jártunk!
^_^
A
Szentkútnál egy forrást találtunk, ahol a népi emlékezet szerint a víztől 1949-ben meggyógyult bénulásából egy lány. A forrás mellé Mária kegyhelyet emeltek. A Pilisben már megszokott ballonkannás vízgyűjtőket is láttunk,
akik képesek csak azért feljönni a forráshoz hatalmas
túrazsákkal, hogy lehurcolják a vizet literszámra, és otthon a
csodavizet igyák csapvíz helyett. Sajnálom, de nem tudok nem idiótákként gondolni
rájuk.
Állítólag évente kétszer tartanak itt misét vagy valami olyasmit
Utunk
a Morgó-hegyre vitt tovább. Rendesen kimelegedtünk, mire
megmásztuk. Odafenn vettem vissza a menet közben leszedegetett
ruhadarabokat, hideg szél fújt.
Hómező
A táj csodás fehér volt.
Egy ideig keskeny, kitaposott ösvényen haladtunk a bokáig erő
hóban, majd járatlan útra tértünk át.
Erre nem járt még senki
Szűzhónak nem nevezném,
amit ropogtattunk, volt egy réteg jegesedés is rajta, de nagyon
hangulatos volt a havas fák között, ki nem taposott úton járni.
Hóvarázs
A
kidőlt tölgyikreknél megedbédeltünk. Ez volt körülbelül a táv
fele, úgyhogy nem voltam túl boldog, mikor éreztem, hogy a
bakancsom már átázott, és a zoknim is nedves. Muszáj lesz vennem
egy téli túrabakancsot. A beázás némileg nyomot hagyott a
hangulatomon. Továbbra is gyönyörködtem a tájban, de
kényelmetlen volt a vizes lábbeli.
Ködfátyol
Libasor
A Lajos-forrás ismerős terep volt, erre jártunk két évvel ezelőtt, mikor a Holdvilág-árokból indítottunk egy túrát. Pontosan ugyanazon az útvonalon jutottunk el a kőhegyi menedékházhoz, mint akkor.
Mesetáj
Lajosforrás
Még a fát is megtaláltam, ami mögé elbújtam, hogy ráijesszek a többiekre. És a Vasas hasadékhoz vezető utat is megtaláltam – ez volt az a barlang, ahova Isti úgy gondolta, hogy akkor is bemászik, ha nem tudja, mennyire veszélyes, és nem volt hajlandó kijönni.
A menedékház előtere
A kőhegyi menedékház nagyon bájos, igazi erdei búvóhely. Négyágyas szobákban szálltunk meg, és meglepően kényelmes volt az ágy. A közös helyiség viszont kényelmetlenül zsúfolt volt, egy másik társaság is ott töltötte az estét, és ott aztán volt kutya, kisgyerek, kisbaba, túl sok sör, minden. A mélypont az volt, mikor az egyik lány a társaságukból lesérült, mert éjjel kimentek csúszkálni, utána az egyik csávó azt bizonygatta folyamatosan, mennyire semmi sérülés ez, áh, ez csak zúzódás, semmiség - a lány meg közben nem bírt ráállni a lábára, másnap is egy lábon ugrált. Na ilyen barátaim ne legyenek soha. Én azt hiszem, ha a mi társaságunkból sérült volna le így bárki, ahhoz kb. mentőexpedíciót szerveztünk volna, de legalábbis ölben visszük az ágyába, hogy pihenni tudjon.
Naplemente
Megvan
annak a bája, amikor az ember kicsit megérzi a zord természet
erejét, és a "túlélés" érdekében vissza kényszerül venni az
igényeiből – például nem zuhanyzik fél órán keresztül, mert
a menedékházban nincs vezetékes víz, hanem esővizet használnak,
vagy elfogadja, hogy a szobában nem lesz kánikula, mert a radiátor
gyenge, és nem fog egész éjjel menni a fűtés. Csodálatos volt
viszont a kályha a közösségi helyen: rajta és körülötte
szárította mindenki a cipőjét. Az én bakacsom se száradt volna
meg, ha nem pakolom fel a tetejére. Vacsora előtt színeztem a kis színezőmben – így társaságban is voltam, de el is tudtam merülni a kreatívkodásban. A vacsora sütőtökkrémleves volt, a vega főétel pedig sztrapacska sült zellerrel – nyamm. Fél 11-kor már ágyban voltam, és simán aludtam másnap reggelig.
Telihold
Reggel
még betoltam egy kávét és gyorsan megreggeliztem, aztán búcsút
intettem a társaságnak, mert délután 1-kor már a Mikulásfutás
rajtjában kellett állnom. Lesétáltam a hegyről a Kéki kőbánya
megállóig. Még élveztem is a magányos sétát.
Alone in the forest, sooo hardcore!
Az út nem volt könnyű menet, folyamatosan lejtett, ami nem lenne gond, de végig le volt fagyva.
Csúszott
Egyszer csúszott csak ki a lábam, akkor is csak térde estem. Nem esett jól, de legalább nem zakóztam nagyot.
Ez is
Nagyon örülök, hogy eljutottam a téli erdőbe. Az ilyen szépségek miatt érdemes élni.
Úgy kezdtem a száraz novembert, hogy nem lesz nagy ügy, egyszer már
végigcsináltam, most is menni fog. Ez így is lett. Tudtam, hogy gyorsan vége
lesz, seperc alatt eltelik egy hónap. Hozzá is szoktam már a józansághoz, kicsit
félek is, mi lesz, ha újra alkoholt iszom. Őszintén szólva nincs is nagyon
kedvem hozzá, úgyhogy szerintem ma még maradok az alkoholmentességnél.
Maga az alkohol, a részegség, a módosult tudatállapot nem is hiányzik,
inkább az ízek. Alkoholmentes sört ittam végig, de a cider és a pezsgő ízét
semmi nem helyettesíti. Vagy a szilvás sörét. Nyammm.
Nagy egészségbeli változásokról nem tudok beszámolni. Tök király normálisan
funkcionáló emberi lénynek lenni, de ennyi. Nem aludtam jobban, sőt, a napokban kifejezetten szarul alszom. A bőröm se lett szebb. Nem fogytam, de nem is híztam. Eleinte fájdogált a fejem, de az már rég
elmúlt. Megint rájöttem, milyen könnyű alkoholmentesen is társasági életet
élni. Mindig félelmetesnek tűnik elsőre, pedig nem para. Igaz, hogy drágább, mert az alkoholmentes sör általában drágább az alkoholosnál.Az elmúlt hetekben voltak szülinapok, céges csapativások, rengeteg MTT-s
szervezői tali, bükfürdői wellness, Gorillaz koncert – mind józanul. Lehet,
hogy öregszem, de jó volt ez így.
Minccel és foxszal elnéztünk a Megérkezés Napja eseményre a Corvin Caféba. Meglepően kevesen voltunk, én azt hittem, be se férünk majd. Összeállítást néztünk a Kék Pont eddigi mértékletességre buzdító kezdeményezéseiről, Dávid Ferenc beszélt és örült, főleg az önszerveződő zárt facebook csoportnak, a végén pedig visszaszámoltunk, hiszen este 7-kor hivatalosan véget ért a szárazság. Mi alkoholmentes sört szopogattunk, nekem nem volt kedvem inni. Szereztünk "Az öröm urai" matricát, és büszkék voltunk magunkra.
Már ihatnék, de még nem fogok: tényleg nincs kedvem. Egy zacskó nachost viszont már elropogtattam, ez volt ugye a másik dolog, amiről egy hónapig lemondtam. Nem is olyan finom, mint ahogy emlékeztem. Azt hiszem, nem lesz probléma leszokni róla.
Nagy tanulságokat nem akarok levonni, korai lenne még. Remélem, hogy kicsit
átalakulnak az alkoholfogyasztási szokásaim, még akkor is, ha tavaly nem így
történt. Sokkal tudatosabbnak és erősebbnek érzem magam most, mint egy éve. Mindenesetre most pár napig még nem fogok inni.
Mostanában
újra elkapott az olthatatlan rajongás a skandináv országok felé
– ez persze nem jelenti azt, hogy a Baltikummal szakítottam volna,
a szeretetem többirányú. Úgy bizsereg a gyomrom,mintha szerelmes
lennék, ha az északi tájakra gondolok, hóval, szaunákkal, északi
fénnyel, fjordokkal és fenyvesekkel. Mindig is inkább északra
húztam, ez valami hangulatbuborék, amibe ha belesüppedek,
megnyugszom. Ez a hangulat kapott el, amikor regisztráltam egy
ismeretterjesztő előadásra, ami a skandinávok és az alkohol
kapcsolatát boncolta. Így száraz november idején még aktuális
is.
Az
előadás Nordic Content | Fejezetek a skandinávalkoholtörténelemből címen futott a Skandináv Ház
szervezésében, és egy előadássorozat második része. Ingyenes,
de regisztrációhoz kötött – a helyek hamar elfogytak, a terem
méretét látva szerencsésnek éreztem magam, hogy jutott nekem is
hely. Az Országos Idegennyelvű Könyvtár biztosította a
helyszínt. November 22 szerda este 6-ra hirdették a kezdést, nem
volt a késés, a terem pedig megtelt.
Wulf
Sámuel egyetemi hallgató tartotta az előadást. Elsőre kicsit
meghökkentem a fiatal előadót látva és azonnal elkezdett
dolgozni az a fránya előítéletesség – eszembe jutott, én
milyen színvonalú előadást tarottam volna egyetemistaként, de
persze pozitívan csalódtam. Színvonalas, érdekes és jól
felépített előadást hallhattunk, az egyetlen probléma az hossza
volt: lehetett volna hosszabb, én még szívesen hallgattam volna.
Jegyzeteltem, mert eldöntöttem, bejegyzést írok a hallottakból.
Történelmi
áttekintéssel kezdtünk. Skandináv területről az első lelet,
ami alkohollal kapcsolatos, az egtvedi lány sírjához köthető. A
lány i.e.1370 körül, 16-17 évesen halt meg, sírja fontos
bronzkori lelet Dánia területéről. A testéből nem sok maradt
fenn, de egy kis vödröcskét találtak mellette, annak az alján
pedig valamilyen erjesztett ital, valószínűleg mézzel ízesített
sör nyomára bukkantak.
A
vaskorból rúnafeliratok utalnak alkoholos ital fogyasztására, a
középkorra pedig már kialakult a szeszesital fogyasztás egyfajta
kultúrája. Mit is ittak a középkori skandinávok?
-sör:
Megkülönböztetünk hétköznapi, ünnepi és importsört. A
hétköznapi sör mindennapos fogyasztásra készült,
alkoholtartalma 1% alatti. Európában teljesen elfogadott volt víz
helyett sört inni, arra rájöttek ugyanis, hogy a víz forralás
nélkül betegségeket okozhat. Ünnepi sört ünnepségek alkalmával
ittak, ennek az alkoholtartalma már közelített a mai sörökéhez.
Import sört főleg Németországból szereztek be, a nagy kedvenc a
lübecki sör volt.
-
mjød: azaz mézsör. Kb. 20% volt az alkoholtartalma, a vizezett
mézet erjesztették sörélesztővel.
-
bor: Skandináviában nem jellemző a szőlőtermesztés, ez talán
annyira nem meglepő. A bor a misebor intézményével került be a
köztudatba, és magas ára révén a felső réteg itala volt. A 11.
században francia és német területről importálták, a 15-16.
században az olaszoktól és spanyoloktól importálták.
-
égetett szesz: a 14. század pestisjárványa idején az égetett
szeszeket aqua vitea, ’élet vize’ néven hívták, ez az
elnevezés a mai napig megmaradt. Kapros ízesítésűek,
orvosságként fogyasztották. Hamar megfizethető lett az ára,
emiatt az alsóbb rétegek kedvelt italává vált.
Luca napi glögg és péksüti az irodában tavaly Stockholmban
Ahol
pia van, ott alkoholizmus is van. A munkások vedelték az olcsó
égetett szeszt, ami hosszú nagyon káros lehet. Próbálták hát
idővel visszaszorítani a nép alkoholfogyasztását. Az 1880as
években Svédországban alsó korhatárt vezettek be az alkoholhoz
való hozzáférésre, és mértékletességet népszerűsítő
egyesületek jöttek létre. Az I. világháború után próbálkoztak
alkoholtilalommal, ez nyilván nem volt sikeres. Korlátozták az egy
főre kiszabott alkohol mennyiségét, ez volt, hogy egy felnőtt
férfinál (nőknek nem járt) 1 liter tömény italt jelentett 3
hónapra. Dánia élen jár az alkoholra kivetett adószázalékkal.
1919-től
Svédországban, 1922-től pedig Norvégiában került állami
irányítás alá az alkoholelosztás. Ekkor jöttek létre az állami
italboltok, ahol eleinte a boltostól kellett kérni, ami remek
visszatartó erő tud lenni. A mai napig különbséget tesznek
skandináv területeken az erős (bor, égetett szeszek) és könnyű
(sör) alkoholok között. Én is tapasztaltam, hogy Svédországban
3,5% alatti bort, sört, cidert lehet kapni sima boltokban, de
afölött csak a systembolagetekben, az állami italboltokban.
Kivételt képeznek az állami monopólium alól az éttermek és
kocsmák, ott könnyen hozzá lehet férni mindenféle alkoholhoz. Ma
a svédeknél a teljes alkoholfogyasztás 62%-a történik
systembolagetből.
Szabályozták
a reklámozást is: van, ahol egyáltalán nem lehet alkoholt
reklámozni, van, ahol csak töményet nem, és van, ahol csak annyi
a kikötés, hogy nem lehet a fiatal korosztályt megcélozni.
Mennyire
probléma valójában az alkoholfogyasztás a skandinávoknál? A
világrangsorokban nem állnak a legiszákosabb népek között. A
probléma inkább a fiatalok ivási szokásaiban keresendő, akik
jóval többet isznak egy-egy alkalommal, mint ami egészséges
lenne. Az már az egész népességre jellemző, hogy hétköznap
estéken nem isznak, hanem a „2-5 diéta” szerint élnek; csak
péntek és szombat este alkoholizálnak, de akkor mértékletesség
nélkül.
A Tuborg karácsonyi sörének reklámja
A
végére még egy kis ízelítőt kaptunk a karácsonyi italokból. A
glöggöt nekem is volt szerencsém megkóstolni, ez a skandináv
forralt bor annyi extrával, hogy mandulával és időnként
töménnyel ízesítik. A mumma valamilyen üdítő és portói bor
vagy porter sör keveréke. A Juleöl a karácsonyi sör, ezt csak
november-decemberben lehet kapni, és mindig nagy izgalom övezi a
megjelenését. A Tuborg például november első péntekjén este
20:59-kor kezdi árulni az aktuális karácsonyi sörét. Juleöllel
én is találkoztam Svédországban, nem is egyet kóstoltam.
Némelyik enyhén mézeskalács ízű volt.